Uczestnicy 2020

Poniżej znajdują się biogramy wszystkich uczestników Fali w roku 2020, ułożone w kolejności alfabetycznej.

Kacper Bartczak (ur. w 1972) – polski poeta, tłumacz i krytyk. Wykładowca literatury amerykańskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Tłumacz takich poetów jak Rae Armantrout, John Ashbery, Peter Gizzi. Stypendysta Programu Fulbrighta i Fundacji im. Tadeusza Kościuszki

Anna Dwojnych (1988) – poetka, absolwentka socjologii i filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pisze wiersze i inne teksty. Publikowała na łamach m.in. „Odry”, „biBLioteki” Biura Literackiego, „Dwutygodnika” „Lampy”, „Frazy”, „Arterii”, „Blizy”, „Fabulariów”, „Wakatu” oraz w antologiach: Młody Toruń poetycki (2013), Grała w nas gra (2017), Globalne wioski (2019), Wiersze i opowiadania doraźne 2019 (2019), 111. Antologia Babińca Literackiego 2016-2019 (2020). Laureatka kilkudziesięciu konkursów poetyckich. Autorka książek poetyckich gadu gadu (2011) i Wypadki z przypadkami (2019). Stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury.

Marcin Jurzysta (ur. w 1983) – polski poeta, prozaik, literaturoznawca i krytyk literacki. Autor tekstów i członek projektu muzycznego 3. Piętro. Jako poeta debiutował na łamach toruńskiego czasopisma „Undergrunt”. Publikował m.in. w „Studium”, „Czasie Kultury”, „Lampie”, „Odrze”, „Kresach”, „Przekroju”, „Dwutygodniku”. Nagradzany i wyróżniany w ogólnopolskich konkursach poetyckich, m.in.: Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi, Ogólnopolskim Konkursie im. H. Poświatowskiej w Częstochowie, Ogólnopolskim Konkursie im. Rafała Wojaczka w Mikołowie, Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O liść konwalii” im. Zbigniewa Herberta w Toruniu. Wydał tomy wierszy: ciuciubabka (Biblioteka Arterii, Łódź 2011), który został nominowany do nagrody za najlepszy poetycki debiut książkowy roku w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” w Kutnie, Abrakadabra (Biblioteka Arterii, Łódź 2014) i Chatamorgana (Biblioteka Arterii, Łódź 2018). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Toruniu. W 2011 obronił na UMK doktorat z literaturoznawstwa, specjalność: historia literatury, krytyka literacka.

Anna Luberda-Kowal – poetka i tłumaczka języka angielskiego z krakowskiego Kazimierza. Publikowała na portalach literackich (poema.pl, liternet.pl, poemax.pl, osmepietro.pl) jako Alga i Ana Mada. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich. Jej wiersze można znaleźć w antologiach, almanachach pokonkursowych oraz w prasie literackiej. Autorka recenzji, przekładów poezji na język angielski (Spillwords.com) i z języka angielskiego, animatorka życia poetyckiego, była redaktor portalu poema.pl, aktualnie redaktor portalu poemaX.pl. Autorka debiutanckiego zbioru wierszy Perpendykiel (Stowarzyszenie Salon Literacki, 2020).

Marcin Ostrychacz (ur. w 1983 r. w Białymstoku), laureat Konkursu Poetyckiego im. Klemensa Janickiego – nagrodzony za książkę Zamiatając pod wiatr (2013). Mieszka w Poznaniu.

Sławomir Płatek (1974), autor wierszy, publicysta filmowy i muzyczny, redaktor książek poetyckich, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Salon Literacki”. Organizator wydarzeń kulturalnych w Gdańsku. Autor sześciu książek poetyckich (najnowsza: Elektryczny pyszczek Izydy, 2018). Twórca Fali Poprzecznej i dyrektor festiwalu w latach 2014 – 2020.

Dorota Ryst – absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od urodzenia mieszka na warszawskiej Saskiej Kępie. Od roku 1996 bierze czynny udział w życiu literackim. Wydała 7 autorskich tomików poezji – najnowszy to raport z zimnego kraju (2019). Jej twórczość była publikowana w licznych almanachach, antologiach i czasopismach literackich. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Salon Literacki zajmującego się popularyzacją i promocją polskiej poezji, w stowarzyszeniu pełni obecnie funkcję zastępczyni prezesa. Prowadzi i organizuje spotkania autorskie, festiwale, warsztaty poetyckie. Jest redaktorem almanachów oraz tomików poezji, jurorem w konkursach poetyckich. Szczególnie interesują ją miejsca i tropy literackie – od 2016 prowadzi Spacery Literackie po Warszawie i innych miastach.

Krzysztof Schodowski ur. 1983 r. Autor książki poetyckiej Milion depesz stąd (WBPiCAK, 2020). Laureat Połowu 2017. Nominowany w XXV OKP im. Jacka Bierezina (2019). Publikował m.in. w „Helikopterze”, „Tlenie Literackim”, „Stonerze Polskim”, „Stronie Czynnej”, „Wakacie”, w „biBLiotece” Biura Literackiego, w almanachach Pomost 2015 (Salon Liteacki) oraz Połów Poetyckie debiuty 2017, w antologiach Strefa wolna – wiersze przeciwko homofobii i nienawiści (2019), Biji Rojava (2019), Wiersze dla opornych (2020), Jak długo będziemy musieli (2020). Mieszka w Warszawie.

Patrycja Sikora – urodzona w Wieruszowie w 1989 roku. Finalistka projektu Biura Literackiego Połów 2018. Nominowana do Nagrody Głównej XXIV OKP im. J. Bierezina. Publikowała m.in. w czasopismach „Kontent”, „Dwuttygodnik”, „Czas Kultury”, „Helikopter”, „Mały Format”, „Tlen Literacki”, „Fabularie”, „Drobiazgi”, „Strona Czynna”. Autorka debiutanckiego zbioru wierszy Instrukcja dla ludzi nie stąd (2020). Mieszka w Poznaniu.

Jakub Skurtys (ur. w 1989) – krytyk i historyk literatury. Pracuje na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Pisze głównie o poezji najnowszej, natomiast jako badacz zajmuje się literatura i teorią XX wieku: historią ruchów awangardowych, politycznością sztuki, związkami literatury i ekonomii. Publikuje najczęściej w „Odrze” i „Małym Formacie”. Mieszka we Wrocławiu.

Przemysław Szczygieł – sopocianin ur. w 1993 r. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Publikował na łamach Kwartalnika Artystycznego „Bliza”, w dwumiesięczniku literacko-artystycznym „Autograf”, a także na łamach antologii „Trójmiejski Slam. Antologia slamerów z Trójmiasta”. Dwukrotny laureat Konkursu Jednego Wiersza MALT (2017 i 2020 r.) oraz XVIII. i XIX. Wielkiego Poetyckiego Prania na Strychu (2019 i 2020 r.). Dziennikarz i animator kultury. Były redaktor i współzałożyciel pisma literackiego „Strona Czynna”.